Zrození mocného archetypu upíra: Cesta od potlačení stínu k systematické manipulaci 

11.09.2024

Jak může nevědomé ignorování našich temných stránek probudit skrytého energetického predátora v nás.

#jungovateorie #archetypstinu  #manipulacevevztazich  #emocnivampirismus #kolektivninevedomi  #vnitrniboj #cestaksobe #transformace #carlgustavjung

Co se stane, když dlouhodobě ignorujeme temné stránky naší psychiky? Může potlačení vlastního stínu vést k tomu, že se člověk stane emocionálním "upírem", který vysává energii z ostatních? A jak poznáme, že se takové destruktivní vzorce v někom již probudily?

Autor: Pavel Kočička / 10.9. 2024 / doba čtení 5 minut


V předchozích článcích jsem se tu věnoval Jungovým archetypům, hlavně konceptu Stínu. Dnes si dovolím jít trochu nad to, co je (Jungem) psáno .... Pokusím se Jungovu teorii rozšířit a aplikovat ji na jeden mocný současný psychologický fenomén. Z mé zkušenosti a zkušeností mých studentů vyplývá, že se v těchto případech jedná o důsledek dlouhodobého potlačování Stínu.

Jung varoval před nebezpečím ignorování našich temných stránek, ale možná netušil, jak rafinovaně může toto potlačování ovlivnit naše chování, a to zvláště v naší postmoderní společnosti . Při dlouhodobém potlačování Stínu totiž u některých jedinců dochází k probuzení něčeho, co jsem nazval "archetypem upíra".

Při dlouhodobém potlačování Stínu může dojít k probuzení něčeho, co můžeme nazvat "archetypem upíra". Tento koncept představuje temnou stránku naší psychiky, která se živí energií a negativními emocemi druhých lidí. Není to pochopitelně doslovný upír z gotických románů. Je to metafora pro způsob, jakým někteří lidé nevědomě a někdy i zcela vědomě manipulují s ostatními, aby uspokojili svůj hlad po moci. Moc nad jinými lidskými bytostmi maskovaná do vzhledných převleků, se jim stala náhradou za absenci skutečné lásky v jejich životě. 

Nejisté až toxické rodinné prostředí v dětství nebo "neuctivá" práce se Stínem v dospělosti může vést k tomu, že se tichá a podprahová manipulace s druhými lidmi stane návykem, až životním stylem, ze kterého se takový jedinec není schopen vysvobodit. Tento "upír" v něm se může projevovat někdy otevřenými ale častěji zcela subtilními způsoby. Může jít např. o ...

  • neustálé stěžování si a negativismus, které vysávají energii z jeho okolí. 
  • neustálé se vyvlékání z odpovědnosti a přenášení na druhé. 
  • pasivně-agresivní chování, které nutí ostatní, aby přispěchali s další pomocí. A s další. A s další ... 
  • toxickou tendenci k pomluvám a vytváření negativního informačního pole kolem oběti. Tento typ manipulace je obzvláště zákeřný, protože se často skrývá pod rouškou "sdílení informací" nebo "starostlivosti". Jedinec s aktivovaným archetypem upíra tak může systematicky rozšiřovat negativní informace o své oběti, zdánlivě nevinně, například formou "důvěrných" rozhovorů nebo nenápadných poznámek. Tím kolem ní vytváří atmosféru nedůvěry a pochybností, která postupně narušují její sociální vazby a pověst. Oběť se tak ocitá v situaci, kdy musí neustále vyvracet nepravdivé nebo zkreslené informace, což ji energeticky vyčerpává a izoluje. 

Tento poslední typ manipulace je zvláště nebezpečný, protože může probíhat dlouhodobě a nenápadně. Manipulátor si pod vrstvou svých "morálních" zásad  mnohdy  neuvědomuje destruktivní povahu takové chování. Rozpoznání a transformace těchto tendencí vyžaduje hlubokou introspekci a ochotu konfrontovat se s vlastními stínovými aspekty, což je klíčový krok v procesu osobního růstu a osvobození se od "upírských" vzorců chování.

Ale abychom se nemýlili. Tento "archetyp upíra" není něco, co by se objevovalo pouze u vysloveně nemorálních lidí . Je to potenciál, který žel dřímá v každém z nás. Probouzí se v případě, že příliš dlouho nebo intenzivně vytěsňujeme a ignorujeme své stínové stránky. Tímto způsobem můžeme nevědomky sklouznout k tomuto vzorci chování...

Mám za to. že rozšíření Jungovy teorie o tento koncept umožňuje lépe porozumět některým negativním vzorcům v mezilidských vztazích. Pomáhá nám to pochopit, proč určití lidé, i když to "nemyslí zle", mohou být pro své okolí doslovní vysavači energie. Toto rozšíření Jungovy teorie není v rozporu s jeho původními myšlenkami, ale spíše je rozvíjí a aplikuje na současné psychologické výzvy.  V knize "Nekrmte své upíry"  se podrobněji věnujeme tomuto tématu a nabízíme praktické strategie, jak se bránit tomuto zhoubnému jednání, a zároveň představuje možnosti, jak rozpoznat a transformovat tyto "upírské" tendence v nás samotných. Je to cesta k hlubšímu sebepoznání a k vytvoření zdravějších vztahů s ostatními i se sebou samým.


Carl Gustav Jung nám zanechal bohaté dědictví v podobě teorie archetypů, které chápal jako univerzální, vrozené vzorce v kolektivním nevědomí. Nicméně, stejně jako se vyvíjí naše společnost, vyvíjí se i naše chápání lidské psychiky. Je proto přirozené Jungovy myšlenky dále rozvíjet a aplikovat na aktuální psychologické jevy. Je zajímavé, že sám Carl Gustav Jung byl otevřený myšlence, že jeho teorie a koncepty budou dále rozvíjeny a obohacovány jeho následovníky. Jung chápal psychologii jako živou vědu, která se neustále vyvíjí a přizpůsobuje novým poznatkům a společenským změnám. Ve svých spisech často zdůrazňoval, že jeho práce je spíše počátkem cesty než jejím koncem. Například ve své autobiografii "Vzpomínky, sny, myšlenky" 

Jung napsal: "Vím, že mnohé z mých myšlenek bude v budoucnu doplněno a opraveno." Tato Jungova intelektuální pokora a otevřenost k novým interpretacím nás inspiruje k tomu, abychom jeho teorii archetypů neviděli jako dogma, ale jako živý, rostoucí organismus poznání, který může a má být dále rozvíjen v kontextu našich současných psychologických výzev. Koncept "archetypu upíra" a další rozšíření Jungovy teorie tak můžeme vnímat jako přirozené pokračování cesty, kterou Jung započal, a jako naplnění jeho vize o neustálém rozvoji psychologického poznání. 

Jungova teorie archetypů tak zůstává základním kamenem analytické psychologie. Rozšiřováním a aplikací těchto konceptů na současné psychologické jevy však můžeme lépe porozumět komplexitě lidské psychiky v moderním světě. Archetyp upíra je jen jedním z příkladů, jak je možné Jungovo dědictví rozvíjet a využívat k hlubšímu pochopení sebe sama i druhých. 


Dopsali jsme knihu "Dlouhodobá vztahová manipulace - od pochopení ke svobodě". 

Přečtěte si první recenze: 

Markéta, Praha:

Poznatky, které jsem získala během četby nové knihy, pro mě byly přelomové. I když už jsem četla řadu jiných knih o obraně proti manipulaci a o asertivitě, vaše pojetí je pro mě prakticky využitelnější. Forma rozhovoru čtenáře vtáhne do popisované situace, takže se lépe dokáže vžít do příběhu daného empatika a zapamatovat si vhodný způsob reakce. Používání kontramanipulativních technik budu potřebovat ještě hodně trénovat, ale díky Vaší knize jsem už teď získala novou motivaci a naději na pozitivní změnu. Děkuji.🙏

Diana D., Slovensko:

V prvom rade oceňujem, že ste sa rozhodli venovať tejto téme - Manipulácia, o ktorej sa veľmi málo vie, pritom sa vyskytuje skoro na každom rohu. Niekde menej, niekde viac. Kniha má hlavu aj pätu a pútavo vysvetľuje nie len samotnú manipuláciu, ale dáva nadhľad ktorý čitateľovi pomáha pochopiť svoje pocity a správanie a taktiež rozumieť správaniu manipulátora. Samozrejme naše problémy nevyrieši, ale navedie nás na cestu, ktorej sa už stačí len pevne držať. Ak čítame pozorne a pochopíme o čom sa v tejto knihe píše, už sa viac nedá pozerať na veci tou starou optikou. Aj keď sa jedná o celkom zložitú tému, v tejto knihe je vysvetlená tak, že jej každý pochopí, a zároveň nebude nudná ani pre tých ktorí o manipulacií už niečo vedia. Som rada, že sa ku mne celkom náhodne dostala táto kniha. 📚

Knihu ve formátu PDF si můžete objednat zde.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky